Øystein Baadsvik - tuba (Norwegia)

Øystein Baadsvik to muzyk, którego słuchacze rozgłośni Classic FM okrzyknęli jednym z dziesiątki najlepszych graczy na instrumentach dętych blaszanych w historii. Jest autorem pierwszego w historii wykładu TED na temat tuby, a także jednym z najbardziej popularnych muzyków klasycznych na kanale YouTube, z ponad siedmioma milionami odsłon. Jego wielowymiarowa kariera muzyczna solisty i artysty nagrywającego zaprowadziła go do różnych zakątków świata. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie i uczestniczy w spotkaniach autorskich na wiodących światowych uczelniach.

Grę na tubie studiował pod kierunkiem znakomitego Harveya Phillipsa, wybitnego Profesora Emeritus, na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Indiana, a także po kierunkiem legendarnego Arnolda Jacobsa, którego kariera muzyczna trwała czterdzieści lat, i który był pierwszym tubistą w zespole Chicago Symphony Orchestra. Międzynarodowa kariera Øysteina Baadsvika rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy otrzymał on dwie nagrody podczas prestiżowego konkursu Concours International d’Exécution Musicale w Genewie. W tamtym czasie artysta prezentował już niezwykłą wirtuozowską technikę gry i miał znakomity warsztat muzyczny pozwalający na wkroczenie na międzynarodową scenę muzyczną. Wśród jego międzynarodowych angaży znalazły się występy z towarzyszeniem zespołów takich jak Orkiestra Filharmonii w Oslo, Orkiestra Filharmonii w Bergen, L’Orchestre de la Suisse Romande, Musica Vitae (Szwedzka Orkiestra Kameralna), Tajwańska Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Taipei, Orchestra Victoria of Melbourne, Filharmonia Warszawska, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Filharmonia Gdańska, Orkiestra Symfoniczna w Trondheim, Szwedzka Orkiestra Symfoniczna w Norrköping, a także Filharmonia w Singapurze.

Øystein Baadsvik słynie ze swoich kursów mistrzowskich i spotkań autorskich organizowanych często na wiodących uczelniach w Stanach Zjednoczonych, takich jak Juilliard School, Indiana University, Cleveland Institute of Music czy Shepherd School of Music na Uniwersytecie Rice’a. Nieustannie pracuje nad poszerzaniem muzycznych możliwości tuby, występując z repertuarem solowym na tubę i orkiestrę, a także współpracując z wiodącymi muzykami wykonującymi różnorodne gatunki muzyczne, m.in. z indyjskim skrzypkiem Dr L. Subramaniamem, śpiewaczką Kavitą Krishnamurthy, norweskim pianistą jazzowym Erlendem Skomsvollem, a także norweskim chórem żeńskim Cantus. Bez względu na gatunek muzyczny, nadrzędną zasadą wyznawaną przez artystę jest bezpośrednia komunikacja z widownią. Wypracowane przez niego nowe techniki gry na tubie zostały wykorzystane w licznych nowych utworach na ten instrument. Wychwalając jego występ w Warszawie, krytyk magazynu Ruch Muzyczny napisał: „Po wysłuchaniu koncertu z udziałem Baadsvika jako solisty w Koncercie na Tubę Ralpha Vaughana Williamsa, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Warszawskiej pod batutą Christophera Seamana, życzyłbym sobie, żeby pianiści i skrzypkowie studiowali tubę przez przynajmniej rok swojej edukacji muzycznej, aby nauczyć się tego, gdzie poszukiwać modeli frazowania i tempo rubato”.

Øystein Baadsvik premierowo wykonał ok. 60 utworów solo autorstwa kompozytorów z USA, Rosji, Szwecji, Norwegii i Szwajcarii. Jego własne kompozycji również poszerzyły repertuar tubistów. Najbardziej znanym z jego utworów jest Fnugg, który zdobył ogromną popularność i jest wykonywany przez tubistów na całym świecie.

Øystein Baadsvik jest też aktywnym artystą nagrywającym, a jego albumy CD otrzymują niekończące się pochwały. Jego pierwszy album CD, „Tuba Carnival”, który ukazał się nakładem wytwórni BIS, został wydany w ponad 40 krajach i stał się natychmiastowym hitem. Album rozprowadzany jest za pośrednictwem Musical Heritage Society, znakomitego źródła nagrań muzyki klasycznej, i szybko zdobywa popularność wśród publicznych stacji radiowych, takich jak BBC, NPR, ABC radio w Australii, SR w Szwecji czy NRK w Norwegii, a także wielu innych stacji radiowych w Nowej Zelandii, Polsce i Niemczech. Magazyn muzyczny ClassicToday rekomenduje tę płytę jako jedno z sześciu najlepszych światowych nagrań na instrument solo i orkiestrę w roku 2003. Cytując recenzję opublikowaną w tym magazynie: „Perfekcyjna rejestracja dźwięku wieńczy niezwykle skutecznie zaplanowany i idealnie wykonany recital, w którym spotyka się humor, wdzięk i wirtuozeria, stanowiąc najlepszą możliwą promocję tuby jako gwiazdy wieczoru”. Jego debiutancki recital z Carnegie Hall w 2006 roku objął utwory, które znalazły się na płycie Danzas, także wydanej nakładem wytwórni BIS. Innym ważnym album wydanym przez tę wytwornię były nagrania utworów Kalevi Ano (ur. 1949), jednego z wiodących fińskich kompozytorów swojego pokolenia. Øystein Baadsvik wykonuje jego Koncert na Tubę i Orkiestrę z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej w Norrköping pod batutą Jana Sandströma. Niemiecki portal Klassik.com napisał co następuje: „granice zostały zdefiniowane na nowo. Pięć na pięć gwiazdek za interpretację i jakość dźwięku”. Jego nagrania są przedmiotem nieustannych pochwał. Magazyn American Record Guide tak zrecenzował jego album zatytułowany „Tuba Works”: „To spektakularne nagrania ustawia Baadsvika na pozycji jednego z najlepszych tubistów solo na świecie”. Kompozytor muzyki filmowej John Williams tak skomentował nagranie Baadsvika jego własnego koncertu na tubę: „Jego interpretacja mojego koncertu daleko przewyższa wszelkie nadzieje, które kompozytor może wiązać ze swoim dziełem”.

Uwaga: Dostęp do nagrań audio i dalszych informacji na stronie internetowej
www.baadsvik.com